English Site پشتيباني محصولات گالري تصاوير مقالات آموزش پروژه ها دريافت فايل صفحه اصلي
 

 

تولید ماسک‌های تنفسی اصلاح شده با نانوالیاف با فناوری شرکت نانومقیاس با نام تجاری پاکدم

ماسک‌های تنفسی اصلاح شده با نانو الیاف برای جذب ریزگردها و عوامل بیماری‌زا با قدرت جذب ذرات زیر میکرون تا 99 درصد توسط محققان کشورمان طی چند روز آینده وارد بازار می‌شود. به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در فرآیند تولید این نوع ماسک‌ها ابتدا لایه نانوالیاف بر روی لایه میانی ماسک ایجاد شده که پس از فرایند پایدارسازی به لایه‌های دیگر ماسک دوخته می‌شود. این در حالی است که ماسک‌های معمولی این لایه میانی نانو را دارا نیستند.

با توجه به استفاده از فناوری پوشش دهی نانو الیاف در ماسک‌های تنفسی و پزشکی، کارایی این نوع ماسک‌ها در مقایسه با انواع تجاری آن به صورت قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌یابد به نحوی که اتصال شبکه‌ای لایه نانو الیاف و سایر نانو لایه‌های ماسک، مانع حرکت لایه‌ها شده و نفوذ پذیری ماسک را به مقدار بسیار جزیی کاهش می‌دهد. ماسک‌های اصلاح شده با نانو الیاف با توجه به کیفیت بالایی که دارند برای عموم، پزشکان و افرادی که نسبت به آلودگی محیط زیستی حساسیت بالا دارند، قابل استفاده است.

در این رابطه، ابوالقاسم کوچکی از محققان شرکت دانش بنیان سازنده این محصول در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح ماسک ابداعی گفت: دراین طرح ابتدا لایه نانو الیاف بر روی لایه میانی ماسک اعمال می‌شود و پس از فرآیند پایدارسازی بر روی بستر با استفاده از دستگاه چینکن، سه لایه ماسک با هم چین داده می‌شوند و در مرحله بعد با استفاده از ماشین اول تراسونیک لایه‌ها به هم دوخته می‌شود و با دوخت Ear loop تولید ماسک تکمیل می‌شود. وی با اشاره به وضعیت کنونی فناوری و مقایسه با فناوری‌های رقیب با تاکید براینکه کارایی ماسک بهبود یافته با نانو الیاف و خواص فشاری آن بررسی و با ماسک معمولی مقایسه شده است، گفت:‌ ماسک پاکدم قدرت جذب گرد و غبار 2.5 میکرونی، جذب ذرات زیر میکرون تا 99 درصد و جذب انواع ویروس باکتری و عوامل بیماری‌زا را داراست در حالی که ماسک‌های معمولی از این قابلیت برخوردار نیستند. کوچکی خاطرنشان کرد: درواقع فیلتراسیون کامل ریزگردها بدون افزایش قابل توجه افت فشار، جلوگیری از نفوذ میکروب و ویروس و افزایش زمان فیلتراسیون و عمر ماسک از جمله مزیت‌های طرح می‌باشد. مجری طرح ماسک تنفسی اصلاح شده با نانو الیاف با بیان این که به طور کلی درصد بالایی از ماسک‌های مصرفی در کشور از چین وارد می‌شود، متذکر شد:طبق آزمایش و بررسی‌های انجام شده کیفیت این محصولات بسیار ضعیف است و به دلیل حجم زیاد واردات ماسک و نبود منابع آماری دقیق در میزان مصرف ماسک در کشور حجم بازار ماسک در کشور مشخص نیست. کوچکی در پایان خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی از طریق جمعیت هلال‌احمر ایران طی چند روزآینده به بازار عرضه می‌شود.

 
   
 

HOME | About us | Products | Projects | Gallery | Download | Contact