English Site پشتيباني محصولات گالري تصاوير مقالات آموزش پروژه ها دريافت فايل صفحه اصلي
 

 

نانوالیاف الکتروریسی شده پلی لاکتیک گلایکولیک اسید (PLGA)

پلی لاکتیک گلایکولیک اسید (PLGA) یک کوپلیمر راندم از ترکیب گلایکولیک اسید (G) و لاکتیک اسید (L) که ساختار شیمایی آن مطابق شکل 1 است، می‌باشد. بسته به نسبت لاکتیک به گلایکولیک در فرآیند پلیمریزاسیون، پلیمرهای مختلفی از PLGA حاصل می‌شود و همه پلیمرهای حاصله ساختاری آمورف دارد و دمای انتقال شیشه‌ای آن‌ها بین 40 تا 60 درجه سانتی‌گراد است.

شکل 1- ساختار شیمیایی پلی لاکتیک گلایکولیک اسید (PLGA).

پلی لاکتیک گلایکولیک اسید (PLGA) به دلیل داشتن ویژگی‌های نظیر زیست‌سازگاری و زیست‌تخریب‌پذیری خوب قابل کنترل، خصوصیات مکانیکی خوب (بسته به نسبتL/G)، تاییدیه از FDA، وفق‌پذیری برای انواع داروها اعم از آبگریز، آبدوست، ریز مولکول و درشت مولکول، جلوگیری از تخریب دارو و امکان راحت اصلاح سطحی برای فراهم کردن برهمکنش بهتر با مواد بیولوژیکی مورد توجه قابل‌ملاحظه‌ای واقع شده است.

نانوالیاف پلی‌لاکتیک‌گلایکولیک اسید (PLGA)، به علت کنترل ساده ساختار نانوالیاف (شکل و تخلخل)، نسبت سطح به حجم بالا، داشتن ساختار شبیه به ساختار ماتریس خارج سلولی طبیعی (ECM)، کنترل نرخ تخریب‌پذیری، غیرسمی بودن در درون موجود زنده و محیط آزمایشگاهی کشت، عدم ایجاد التهاب، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.  با این وجود نانوالیاف پلی‌لاکتیک‌گلایکولیک اسید (PLGA) به طور گسترده‌ای به عنوان داربست الکتروریسی شده برای کاربردهای بیوپزشکی از قبیل نخ بخیه، مواد قابل کشت، دارورسانی و داربست برای مهندسی بافت استفاده می‌شود.

تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM)، و توزیع قطری نانوالیاف الکتروریسی شده PLGA در شکل‌ 2 نشان داده شده است. همچنین به طور واضح ملاحظه می‌شود که نانو الیاف بدون عیوب ساختاری (بید) تولید شده است. 

 شکل2- تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM)، و توزیع قطری نانوالیاف الکتروریسی شده PLGA.

طیف سنجی مادون قرمز (FTIR) نانوالیاف الکتروریسی شده PLGA و پلیمر آن در شکل 3 نشان داده شده است. پیک‌های ارتعاشی هر دو طیف در  cm-1 1760 و  cm-11050به ترتیب مربوط به کشش C=O و   C–O است. پیک نزدیک cm-1 3000 به علت گروههای آلکیل ظاهر شده است.

شکل3- طیف سنجی مادون قرمز (FTIR) نانوالیاف PLGA و پلیمر آن (گرانول).

 

تمامی تصاویر این صفحه توسط محققان شرکت فناوران نانومقیاس تهیه شده است.

 گروه تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومقیاس آمادگی دارد بر اساس نیاز پژوهشگران، نانوالیاف مذکور را با ابعاد و مورفولوژی متنوع تولید و ارائه نماید.

 

جهت سفارش با ما تماس بگیرید.

صفحه انواع نانوالیاف

 

 
   
 

HOME | About us | Products | Projects | Gallery | Download | Contact