English Site پشتيباني محصولات گالري تصاوير مقالات آموزش پروژه ها دريافت فايل صفحه اصلي
 

 

نانوالیاف الکتروریسی شده پلی کاپرولاکتون (PCL)

پلی کاپرولاکتون یک پلیمر نیمه بلوری آب‌گریز (هیدروفوب) با فرمول مولکولی (C6H10O2)n و مطابق شکل 1 تهیه می‌گردد. همچنین خصوصیات مکانیکی فوق‌العاده (انعطاف‌‌پذیری مکانیکی)، زیست‌سازگاری خوب، آنتی ژنیسیته پایین، فرآیندپذیری ساده و آسان، نقطه ذوب پایین(Tm=60 C)  و غیرسمی بودن محصول حاصل از تخریب آن، را داراست، همچنین به علت داشتن ساختار انعطاف‌پذیر در بهبود الاستیسیته لاستیک‌ها و زیست‌سازگاری و نرخ زیست تخریب‌پذیری پایین در پزشکی، کاربرد دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پلی‌کاپرولاکتون (PCL) را به عنوان پلی‌استر زیست‌تخریب‌پذیر تایید کرده است.

شکل 1- پلیمریزاسیون حلقه گشای ε- پلی کاپرولاکتون به پلی‌کاپرو‌لاکتون.

نانوالیاف الکتروریسی شده زیست سازگار به علت داشتن مزیت‌هایی چون نرخ سطح به حجم بالاتر نسبت به داربست‌های سنتی که خود باعث افزایش برهمکنش‌های سلول- داربست می‌شود، به طور فزاینده‌ای برای مهندسی بافت استفاده می‌شود. علاوه بر این ساختار نانوالیافی به علت داشتن اندازه خلل و فرج کوچک و تخلخل بالا برای کاربردهای متنوعی در زمینه پزشکی جالب شده است.

از میان نانوالیاف الکتروریسی شده زیست‌سازگار، نانوالیاف پلی‌کاپرو‌لاکتون می‌تواند خصوصیاتی را فراهم کند که مورد علاقه برای کاربردهای پزشکی است، فراهم کند. با ترکیب خصوصیات عالی ذاتی پلی‌کاپرولاکتون (PCL) با خصوصیات منحصر به فرد ساختار نانوالیافی، یک ماده امیدبخش را برای کاربردهای پزشکی فراهم می‌شود، به عبارت دیگر برای بازسازی هم بافت‌های سخت و هم بافت نرم بدن می‌تواند به کار گرفته شود. اندازه تخلخل و داشتن ساختار سه بعدی یک غشای نانوالیافی PCL تقلیدی از ماتریس خارج سلولی طبیعی می‌باشد. از اینرو  می‌تواند چسبندگی، رشد، تکثیر و تمایز سلولی را بهبود ببخشد. برای مثال داربست نانوالیافی پلی‌کاپرو‌لاکتون قویا رشد سلولهای فیبروبلاست، کراتینوسیت‌ها و پریوستال را حمایت کرده است، علاوه بر این نشان داده شده است که نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون قادر است گستره وسیعی از انواع سلولها را حمایت کند.

تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM)، و توزیع قطری نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون در شکل‌های 4-2 نشان داده شده است. همچنین به طور واضح ملاحظه می‌شود که نانوالیاف بدون عیوب ساختاری (بید) با قطر متوسط 92، 99 و 102 نانومتر تولید شده است.

 

شکل2- تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM) و توزیع قطری نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون (PCL).

 

شکل3- تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM) و توزیع قطری نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون (PCL).

 

شکل4- تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM) و توزیع قطری نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون (PCL).

طیف سنجی مادون قرمز (FTIR) نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون (PCL) در شکل 5 نشان داده شده است. پیک ظاهر شده شامل  cm-1 2946 (کشش متقارن CH2 cm-12864(کشش نامتقارن CH2cm-1 1726 (کشش کربونیل)، cm-1 1294 (کشش باند‌های C–O و C–Ccm-1 1243 (کشش متقارن C-O-C) است.

شکل 5- طیف سنجی مادون قرمز (FTIR) نانوالیاف پلی‌کاپرولاکتون (PCL).

 

تمامی تصاویر این صفحه توسط محققان شرکت فناوران نانومقیاس تهیه شده است.

 گروه تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومقیاس آمادگی دارد بر اساس نیاز پژوهشگران، نانوالیاف مذکور را با ابعاد و مورفولوژی متنوع تولید و ارائه نماید.

 

جهت سفارش با ما تماس بگیرید.

صفحه انواع نانوالیاف

 

 
   
 

HOME | About us | Products | Projects | Gallery | Download | Contact