انواع جمع کننده (کالکتور) های مورد استفاده در الكتروريسي

Electrospinning Collectors

 
 

جمع‌کننده (کالکتور) صفحه‌ای

ساده‌ترین انتخاب براي سيستم جمع كننده مي‌باشد كه به راحتي با نصب يك صفحه فلزي يا يك فويل آلومينيومي و اتصال آن به ارت یا ولتاژ منفی ساخته مي‌شود. اين صفحات براي برخي كارهاي پژوهشي بهینه‌سازی تشكيل نانوالياف مناسب هستند ولي با توجه به اينكه مت نانوفيبري تشكيل شده روي صفحه فاقد يكنواختي لازم است، (بصورت يك مت دايره‌اي كه تجمع نانوالياف از مركز دايره به سمت بيرون آن كم مي‌شود) براي اكثر موارد مرتبط با بكارگيري نانوالياف پليمري مناسب نمي‌باشد.

 

 
 

 

 

جمع‌کننده (کالکتور) درام سیلندری چرخان

درام چرخان يكي از بهترين انتخابها براي سيستم جمع‌كننده دستگاه الکتروریسی است که با توجه به توجه به چرخش، امکان تولید نانوالیاف و مت‌های یکنواخت را می‌دهد. از جمله مزایای این روش مي‌توان به راحتی ساخت دستگاه، امکان دستیابی به یکنواختی بالا و امکان تنظیم میزان آرایش‌یافتگی نانوالیاف با تنظیم سرعت چرخش درام اشاره كرد. در حال حاضر انواع درام‌ها با ابعاد مختلف و با سرعتهاي چرخش متغير تا 3500 دور در دقيقه ساخته شده و آماده ارائه هستند.

بر حسب نوع سيستم الكتروريسي حداقل و حداكثر سرعت چرخش درام مي‌تواند متغير باشد. در سيستم‌هاي سرعت بالا (تا 3500 دور در دقيقه)، حداقل سرعت چرخش حدود 350 دور در دقيقه مي‌باشد. تنظیم سرعت چرخش از طریق ولوم تعبیه شده در سمت راست پانل امکان‌پذیر است. جهت افزايش دقت تنظيم، ولوم از نوع 10 دور انتخاب شده است.

 

 

 
  جمع‌کننده (کالکتور) درام مندرل چرخان

از کالکتور مندرل برای تولید نمونههای نانوالیاف استوانهای استفاده میشود. کالکتور مندرل شامل نگهدارنده، کنترلر و مجموعهای از کالکتورهای مندرل قابل تعویض است. کالکتور مندرل میتواند به طور مستقل و یا در دستگاه الکتروریس آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد. کالکتورهای مندرل در اندازههای 2، 4، 6، 8 و 10 میلیمتر توسط شرکت فناوران نانو مقیاس تولید میشوند.

 

 

 
  جمع‌کننده (کالکتور) دیسکی چرخان

این دیسک به نحوی طراحی شده است که امکان قرارگیری آن مقابل نازل به 2 صورت امکان‌پذیر باشد. در حالت اول بخش مسطح صفحه مقابل نازل بوده و الیاف روی آن جمع خواهد شد. با توجه به فاصله تنظیم شده نازل از مرکز دیسک سرعت خطی آن در شعاع‌های مختلف متفاوت خواهد بود. بنابرین می‌توان با تنظیم محل نازل مقابل دیسک تاثیر سرعت‌های متفاوت را در آرایش و مورفولوژی نانوالیاف تجربه کرد. در حالت دوم دیسک 90 درجه چرخیده و نازل مقابل لبه دیسک قرار خواهد گرفت که برای جمع‌آوری الیاف بصورت نخ و برای برخی کاربردها مناسب است. سرعت این دیسک تا حدود 6000 دور در دقیقه قابل تنظیم است.

 

 
  جمع‌کننده (کالکتور) غوطه وری چرخان (Wet collector)

کالکتور ترریسی برای الکتروریسی پلیمرهایی که نمیتوانند در حلالهای رایج حل شوند، طراحی شده است. به عنوان مثال سلولز یکی از این پلیمرهاست. حلال رایج برای سلولز بلورهای مایعی هستند که در طی حرکت جت به سمت کالکتور تبخیر نمیشوند. بنابراین به جای تبخیر، مکانیزم انعقاد برای تولید نانوالیاف از جت الکتروریسی، مورد استفاده قرار میگیرد. به همین منظور، برای انعقاد جت و تولید الیاف از یک حمام محلول با درام چرخان استفاده میشود.

 

 
   

جمع‌کننده (کالکتور) درام چرخان سیمی

در صورتیکه نیاز به نانوالیاف آرایش‌یافته باشد، جمع‌کننده چرخان سیمی می‌تواند انتخاب مناسبی برای اینکار باشد. چرخش درام دارای سیم‌های موازی با سرعت بالا باعث جمع‌آوری نانوالیاف آرایش یافته می‌شود.

 

 
 

سيستم جمع كننده رول تو رول:

در اين سيستم كه از جمله مزاياي آن توليد نانوالياف بصورت پيوسته است، رول بستر نانوالياف (كاغذ، فيلتر، فويل و ...) باز شده و پس از عبور از جلوي نازلها و پوشش دهي توسط نانوالياف پليمري، در سمت ديگر بسته خواهد شد. این سیستم‌ها به خصوص در موارد استفاده از روش بدون نازل و تولید حجم زیاد نانوالیاف، بهترین انتخاب جهت جمع‌آوری نانوالیاف می‌باشد.

در صورت سفارش اين شركت آمادگي دارد، سيستم جمع‌كننده رول را براي مراكز پژوهشي و صنعتي طراحي و ارائه نمايد.

 

 جدول مقایسه انواع کالکتورها

مشخصات

نوع کالکتور

درام

دیسکی

ترریسی

سیمی

مندرل

کاربرد

تولید لایه نانوالیاف یکنواخت

تولید الیاف و نخ نانوالیاف موازی

الکتروریسی تر پلیمرهایی مانند سلولز

تولید نانوالیاف موازی

تولید نانوالیاف با ساختارهای استوانهای (مانند رگ مصنوعی)

توان ورودی

Hz 60 – 50 ؛ V AC 240 – 100

سرعت چرخش

تا rpm 3000

تا rpm 3000

تا rpm 50

تا rpm 2500

تا rpm 2500

طول کالکتور

cm 30

-

cm 16

cm 25

cm 20

قطر کالکتور

cm 8

cm 8/19

cm 10

cm 8

mm 10 و 8 ، 6، 4، 2

کنترل سرعت

پتانسیومتر 10 دور

صفحه نمایشگر

LCD با 162 کاراکتر

 

 
     
     

  • تمامی دستگاه‌ها به مدت يكسال گارانتي شركت فناوران نانومقياس مي‌باشند.

دریافت فایل کاتالوگ و دستورالعمل از صفحه دریافت فایل

 

 
   
 

HOME | About us | Products | Projects | Gallery | Download | Contact